XVIII – 500 LAT MAGII „HOTELU GDAŃSK”

hotel gdańsk - iespressolife - wnętrze


XVIII – wieczna magia hotelu „Gdańsk”. Czteroletnie prace budowlano-konserwatorskie dały efekt wspaniałej dawce historii. Architekturze łączącej w niezwykle umiejętny sposób modernizm z ponadczasowością. Zapraszamy na nadmorską wędrówkę w czasie…

Weekend nad morzem. Szczególnie teraz, gdy pogoda raczy nas malowniczym słońcem, mieszkając w Polsce – tak kapryśnej na temperatury – szukamy rozwiązań dających nam możliwość korzystania z lata. Nic więc dziwnego, że nasze nadmorskie kurorty oblegane są przez turystów. My zdecydowaliśmy się na Gdańsk, częściowo z powodów zawodowych. Podczas wieczornego spaceru z naszym przyjacielem – miłośnikiem <z serca i zawodu>  okrętownictwa, przystanęliśmy by przyjrzeć się jachtowej przystani. W jednej chwili, jednocześnie naszą uwagę skupił odrestaurowany, drewniany jacht na solidnej podstawie. Rozmawialiśmy o eksponacie dłuższą chwilę, gdy nagle zagadnął nas pewien mężczyzna. Podchwytliwie pytał co sądzimy o konstrukcji i czy jest w naszym guście, aż wreszcie  okazało się,  że mieliśmy przyjemność rozmowy z Romanem Kindą, właścicielem Hotelu Gdańsk.

Słysząc to, nasza dociekliwość wzrosła i tor rozmowy ukierunkowany był już tylko na historię tego niezwykłego miejsca. A wątków było mnóstwo, gdyż Hotel Gdańsk jest jedynym hotelem w grodzie nad Motławą, mieszczącym się w oryginalnych murach budynku sprzed 500 lat. Budowniczym udało się zachować wiele oryginalnych elementów np. stropy i belki – wyglądają niezwykle imponującą. Oprócz 96 pokoi hotelowych, we wnętrzach spichlerza urządzona została także restauracja Brovarnia z pierwszym w Trójmieście mini browarem, który nawiązuje do wielowiekowej tradycji piwowarstwa w Gdańsku.

Nie da się ukryć, że miejsce to jest najlepszym butikowym hotelem w Trójmieście, a tym samym doskonałą wizytówką Gdańska,  o czym świadczą choćby liczne wyróżnienia i nieukrywane zadowolenie gości – zarówno na miejscu, jak i  w wypowiedziach.
Cały kompleks tworzą dwie doskonale uzupełniające się części – Spichlerz z XVIII wieku, odrestaurowany z wielką dbałością o szczegóły, urzekający swoją elegancją i historią oraz część Yachting, w której nowoczesny design nawiązuje do tematyki żeglarskiej. Tym samym, każda część Hotelu Gdańsk jest nierozerwalnie powiązana z bogatą historią i tradycjami miasta Gdańska.
Powracając do imponującego spichlerza, warto uwzględnić, że poza standardową ofertą alkoholową, oferowane są tam trzy rodzaje piwa własnego wyrobu: jasne, pszeniczne i ciemne. W restauracji znajdującej się na parterze i na pierwszym piętrze spichlerza jest 300 miejsc. Liczba zdawałoby się tworząca przepych i zamęt, lecz nic bardziej mylnego. Rozmieszczenie wnętrza umożliwia swobodną rozmowę w gronie przyjaciół, bez ingerencji pozostałych gości.  W lecie dodatkowe sto miejsc znajduje się także w ogródku na zewnątrz.
Jako czas zbudowania spichlerza, opracowania podają połowę XVIII w. Prawie od początku istnienia służył on do składowania przesyłek w obrocie portowym.  Pod koniec wojny – po bombardowaniu śródmieścia Gdańska – spichlerz był jednym z nielicznych ocalałych budynków.
Ok, historia historią, a co z atrakcjami np. dla wymagających klientek? Otóż w murach hotelu znajduje się między innymi SPA – jedno z najnowocześniejszych i najbardziej designerskich nad morzem oraz jedno z kilku najlepszych Med Spa w Polsce.

Imponujący hotel jest absolutną koniecznością do odwiedzenia podczas pobytu w Gdańsku, a jeśli dopisze Wam szczęście, oprowadzi Was po nim sam manager i miłośnik „owoców spichlerza”, które polubicie równie mocno : )

 hotel gdańsk - iespressolife - motława

hotel gdańsk - iespressolife - statek sołdek

hotel gdańsk - iespressolife - apartamenty

hotel gdańsk - iespressolife - browar

hotel gdańsk - iespressolife - browarnicy

hotel gdańsk - iespressolife - plaża w Gdańsku

3 komentarze na temat “XVIII – 500 LAT MAGII „HOTELU GDAŃSK”

  1. Odwołania do wpisu: południowa Francja atrakcje
  2. Odwołania do wpisu: HOTEL NARVIL
  3. Odwołania do wpisu: pałac Radziejowice

Komentarze są wyłączone