Pałac Radziejowice

Pałac w Radziejowicach - iespressolife

Ukryty skarb pod Warszawą: Pałac Radziejowice

Zaskakujące jak często najbardziej magiczne miejsca znajdują się tuż obok nas. Pałac Radziejowice i jego przestrzeń, o której dziś piszemy znajduje się zaledwie 30 km na południe od Warszawy. Miejsce oczarowuje naturalnością, brakiem przesadnej ingerencji nowoczesności i przede wszystkim – zgiełku tłumów.

Pod adresem Sienkiewicza 4, w podwarszawskich Radziejowicach znajduje się Zamek połączony z bajecznym, wiekowym już ogrodem oraz Dom Pracy Twórczej. Być może ze względu na mało popularną lokalizację, miejsce wciąż pozostaje nieodkryte. Naznaczony śladem czasu park sprawia, że każdy z odwiedzających niemal czuje czas świetności ,,Ziemi Chełmońskiej„.

Przekraczając próg bramy słyszymy jedynie dźwięk ptaków, lekki szum pobliskiej wody i ledwie słyszalne dialogi brytyjskiego małżeństwa. Bez wątpienia każdy odwiedzający to miejsce docenia piękno natury, dzięki czemu obecność innych osób jest niemal niezauważalna. Zacznijmy od tego, co nas urzekło najbardziej – Radziejowicki Pałac. Wzniesiono go w XV wieku jako reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich. Pałac wówczas był dużo większy, niż obecny i pisano, że mógł pomieścić 1000 gości. Stał on na miejscu dzisiejszej Willi Szwajcarskiej.

Aktualne (centralne) usytuowanie Pałac Radziejowice zawdzięcza prymasowi Michałowi Radziejowskiemu, który dokonał przebudowy jednej z oficyn dawnego założenia pałacowego. Na przełomie XVIII i XIX wieku cały majątek został gruntownie zmodernizowany. We wnętrzach powstały arabeski, groteski oraz ornamenty wykonane techniką grisaille, dzięki którym otrzymujemy złudzenie trójwymiarowości. Na ścianach umieszczono freski zamku na Wawelu, w Ojcowie i Pieskowej Skale oraz Teatr na Wodzie w Łazienkach. Niestety, zostały one zamalowane w 1932 roku, a po wojnie zostały skute wraz z tynkiem.

Po II wojnie światowej zdewastowany zespół pałacowy gruntownie odremontowano ze środków ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 1965 pałac zaczął pełnić rolę domu pracy twórczej dla twórców kultury. Obecnie w Pałacu znajduje się stała ekspozycja prac Józefa Chełmońskiego, rozmieszczona w salach na parterze i pierwszym piętrze, apartamenty oraz pokoje gościnne, recepcja i jadalnia pałacowa. Pozornie spory metraż jest naprawdę niewielki w porównaniu do pierwotnego stanu, jednak przemyślane zagospodarowanie daje godny uwagi efekt.

wieżyczka pałacowa -Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Marlena i Marek -Pałac w Radziejowicach - iespressolife
salon w pałacu -Pałac w Radziejowicach - iespressolife

hall -Pałac w Radziejowicach - iespressolife
kawiarnia - Pałac w Radziejowicach - iespressolife

restauracja - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
przedpokój w pałacu - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Józef Chełmoński - Pałac w Radziejowicach - iespressolife

Pałac współgra z Zamkiem, w miejscu którego pierwotnie stała wieża mieszkalna wzniesiona przez Andrzeja Radziejowskiego – pełniąca między innymi funkcje obronne. Dzisiejsza neogotycka bryła Zamku uzyskała swój kształt w XIX wieku, dzięki ówczesnym właścicielom Radziejowic, rodzinie Krasińskich. Jest ona dziełem architekta Jakuba Kubickiego. Zamek wybudowano od nowa i nadano mu „starodawny” wizerunek, świadczący o romantycznej historii siedziby. Wyeksponowano herby oraz tablice z inskrypcjami. Dobudowano także arkady, które łączyły Zamek z Pałacem. Obecnie mieszczą się tu dwa apartamenty oraz zaplecze gastronomiczne Pałacu.

ornamenty - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
balkon pałacowy - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
łaciński napis - Pałac w Radziejowicach - iespressolife

Wspomniany wcześniej krajobrazowy Park w Radziejowicach został założony w 1817 roku. Wtedy to Emilia i Józef Krasińscy, do których należał majątek, przeprowadzili gruntowną przebudowę budynków oraz terenu wokół nich. Park stał się dziełem przyjaciela rodziny, pułkownika Aleksandra d’Alphonce’a de Saint Omer. Pułkownik był Francuzem, który osiadł na stałe w Polsce. Znany był jako wybitny kartograf, rysownik i budowniczy, a także miłośnik ogrodnictwa.  Warta uwagi jest tu, stała atrakcja dla odwiedzających, mianowicie galeria rzeźby – na terenie parku obejrzeć można dzieła wybitnych artystów, zarówno polskich, jak i europejskich. Nasze fotografie przedstawiają zaledwie część tych dzieł, gdyż niezwykłą frajdą jest odkrywanie ich w zakątkach Parku samodzielnie!

Ernest Hemingway - Pałac w Radziejowicach
Marek - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Ignacy Jan Paderewski - Pałac w Radziejowicach -iespressolife
Marek przy bramie - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Józef Chełmoński - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Radziejowice - Pałac w Radziejowicach
Na terenie Parku znajduje się również Kuźnia, zwana dawniej hamerownią, powstała na początku XIX wieku podczas rozbudowy radziejowickiego majątku przez rodzinę Krasińskich. Zrewitalizowana w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, służy dziś jako miejsce warsztatów artystycznych, konferencji oraz bankietów. Godny szczególnej uwagi jest także Nowy Dom Sztuki, budynek zlokalizowany na tyłach Dworu Modrzewiowego o nowoczesnej, przeszklonej bryle. Odnowiony w 2007 roku mieści dwie duże sale wystawowo – koncertowe, zaplecze gastronomiczne, techniczne oraz dwie garderoby. Wyposażony w nagłośnienie, systemy multimedialne oraz klimatyzację umożliwia organizację koncertów, konferencji, a także wesel, bądź innych imprez okolicznościowych. Przeszklone ściany budynku zapewniają dostęp światła, zaś odsłonięta zabytkowa konstrukcja stalowa wyróżnia Nowy Dom Sztuki na tle innych współczesnych szklanych budowli.

Marek i Marlena iespressolife - Pałac w Radziejowicach
hala w Radziejowicach - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
krzesło - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Marlena i Marek - iespressolife - Pałac w Radziejowicach
ornament sukienki - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Marlena i Marek uśmiechnięci - Pałac w Radziejowicach
koziołek ornament - Pałac w Radziejowicach - iespressolife

Pałac Radziejowice pod względem przestrzeni jest wyposażona w pokoje gościnne, pomieszczenia eventowe, restaurację, kawiarnię oraz galerię. Otaczająca cisza i spokój nadają miejscu wyjątkowości, sprawiając, że warto o nie dbać i wciąż na nowo poznawać.

Marek z gazetą - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
barka na wodzie - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Marlena i Marek na barce - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
pas zieleni - pałac w Radziejowicach - iespressolife
barka nad jeziorem - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
zielony bluszcz-Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Marlena i Marek przy stoliku - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
piórko - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
Marlena i Marek :) - Pałac w Radziejowicach - iespressolife

Marlena Coco Chanel - Pałac w Radziejowicach - iespressolife
widok pałacu w Radziejowicach - iespressolife

2 komentarze na temat “Pałac Radziejowice

  1. Odwołania do wpisu: restauracja Mała Gruzja

Komentarze są wyłączone